top of page
WhatsApp Image 2020-12-22 at 21.40.32.jp

בין הדורות

הספר "בין הדורות" הינו אוסף סיפורים, 

שמהותם רפלקציית מצבים דומים בתקופות שונות בארץ ישראל. 

תמונת מראה ללא הבעת דעה, של השינויים בהלכי הרוח והשיח הציבורי, 

בחברה ובמשפחה לאורך השנים והדורות בארץ.

מרתק לראות דרך עלילת הסיפורים מסורות ומנהגים שהיו וחלפו, 

מול הטמעת דפוסי התנהגות חדשים, 

שנוצרו בעקבות השינויים וההתפתחות בארץ.

מעניינת נקודת המבט ההיסטורית, ומעניינת במיוחד נקודת המבט מההווה וקדימה, 

בה מתהווים השינויים ומתחלפים במרחקים קצרים, 

לא לאורך שנים ודורות, אלא במרחקים של חודשים ושבועות.

במעגלי החיים מקומם המסורתיים של דמויות, אנשים וערכים הם בני חלוף, 

ומשתנים בהתאם לתקופה, למצב הכלכלי, החברתי, התודעתי ושינויי הטכנולוגיה. 

יחד עם זאת נותרו מנהגים המתקיימים ביחסים הבינאישיים,

 בחברה ובמשפחה לטוב ולרע, הטבועים בנו עד עצם היום הזה, 

ויש כאלה המעוררים תהיות ומחשבות.  

במשך השנים והדורות, הפכנו ממשפחה אחת למשפחות רבות. כל סיפור מסיפורי הדורות, צובע ומאיר את הקשר המסועף של המשפחות בחברה. אני מוצאת בסיפורים אלה היבטים לבסיס השורש והכוח לקשרים המשפחתיים המתגלים בארץ, לאורכן של השנים ובמרוצת הדורות. דרכם אני רואה את מרוץ החיים. 

כל סיפור מגלה ומוסיף עוד טפח ומראה מעגלי חיים המסמלים תקופות שונות בארץ ישראל, מזמן הקמתה ולאורך בנייתה, מתחילתה באידיאולוגיית שותפות הגורל והמשכה בתרבות השפע, תחרותיות והשגיות. 

סיפורים במעגלי חיים המציינים מקרים, דילמות ומצבים המצביעים על מגוון נושאים בתקופות שונות בארץ ישראל. פעילויות ומחשבות, המשקפות את האידיאולוגיה המשתנה- בשיקולים, בהנחות היסוד ובראיית העולם, בגילאים שונים בתקופות שונות, במעגלים שבין הדורות. הספורים נוגעים ומאירים הלכי רוח המסמלים תקופות שונות בארץ ישראל, מזמן הקמתה ולאורך בנייתה, מתחילתה באידיאולוגיית שותפות הגורל והמשכה בתרבות השפע, תחרותיות והשגיות.

סיפוריי אינם קשורים זה בזה, לא חושפים מידי, רק מאירים, מעירים ונוגעים. מקבץ הסיפורים מציינים מקרים, דילמות ומצבים המצביעים על מגוון נושאים בתקופות שונות בארץ ישראל. כמו כן נוגעים בפעילויות ובמחשבות, המשקפות את האידיאולוגיה המשתנה- בשיקולים, בהנחות היסוד ובראיית העולם, בגילאים שונים בתקופות שונות, במעגלים שבין הדורות. 

 

השינויים בתפיסות העולם עליהם כתבתי בסיפוריי בספר,  השקפות ועקרונות, הלכי רוח ומנהגים שהתהוו לאורך שנים במרוצת הדורות, בתחומי: משפחה, חברה ומנהגים, משתנים לנגד עיניי בימים אלו במהירות. לא לאורכן של שנים ובמהלך דורות, אלא במרחק חודשים ספורים בלבד.

 

בחודש מרץ 2020 פרצה מגפת הקורונה בעולם, ולא פסחה גם על ישראל. בזמן הזה ניתן לראות את תהליכי השינויים בחברה במעגל מרוץ החיים, משנים את דרכם וצביונם, בתקופה קצרה בלבד.

 

בעת הסגרים והזמנים המשתנים, נפערו שערי מחשבה ושאלות בוערות החלו ניצתות ומתרוצצות - מה קורה לעם? לחברה? למשפחה? האם נחזור לשגרה? האם החיים יחזרו לקדמותם? לאיזו תקופה נחזור? האם להדדיות המאחדת? או להישגיות המפלגת? זוהי תקופה מעניינת המוסיפה עוד נדבך למעגלי החיים. שוב אנו מדלגים בין האידיאולוגיות ובין הדורות, בין גילאים, תקופות וזמנים, סוגרים ופותחים מעגלי חיים, ומייחלים למעגל הבא, בתקווה שיבוא עלינו לטובה. 

WhatsApp Image 2020-12-08 at 3.jpg

ביקורות

הספר " בין הדורות- סיפורים במעגלי חיים" הינו קונגלומרט ספרותי, אוסף סיפורים מתקופות שונות בתולדותיה של ישראל, שכתובים מנקודת מבטה של הסופרת אושרה יצחקי ושיש בהם  הנצחת מסורות ומנהגים שהיו וחלפו, לצד הטמעת דפוסי התנהגות חדשים...     להמשך קריאה

ד"ר ניקולא יוזגוב אורבך | משורר | מבקר וחוקר בתחומי הדמוגרפיה והפילוסופיה של הספרות | חבר במוסד הרצל לחקר הציונות ולימודיה.

סיפורים במעגלי החיים הוא ספר אנושי, ערכי וחינוכי. 

הספר מכיל סיפורים קצרים על חוויותיהם האישיות של אנשים בתקופות שונות בארץ ישראל המתוארים בחכמה וברגישות ע"י המחברת. יש בהם מסר ודגש על המשכיות של מעגל החיים, על    להמשך קריאה

מיכל דורון -סופרת ומשוררת | יו"ר ועדת האתיקה באגודת הסופרים | מומחית לאבחון וייעוץ גרפולוגי |  מרצה בנושא גרפולוגיה וספרות. 

מדובר אכן בעבודה מיוחדת של סופרת מוכשרת ביותר. שסיפוריה נעים על הציר של כתיבה בנימה אישית כמספרת את העלילות הייחודיות מאוד המתארות ביופי קסום את ישראל של פעם על תמימותה והוויתה הצנועה ועד לימנו אלו, החומריים יותר ומרובי הלבטים.

   להמשך קריאה

ראובן שבת | סופר | משורר | מוציא לאור

אני קורא בהתרגשות רבה את סיפורייך שניכר כי נכתבו מעומק הלב וניכרים בהם דברי אמת. כמי שחי בארצנו הקטנטונת בתקופה שבין המעברות לימינו אלה, אני מזדהה עם כל מה שאת כותבת. אין ספק שיש ערך רב לסיפורים שלך גם מבחינת התיעוד.   להמשך קריאה

יהודה עצבה | מספר סיפורים | מיוזמי ומקימי מועדון מספרי הסיפורים הירושלמי | איש תאטרון ורדיו | מנחה סדנאות למספרי ספורים.

bottom of page